"In munti am invatat ce-i vesnicia/Si de la munti am preluat rabdarea" (Dan Sarbu, Kogayon) Numai de acolo, de sus, se vad toate caile (Zicea asta intr-un film...se intamplau treburile undeva, prin Anzi (cica)...si mi-a placut si-am scris-o aici.)



joi, 26 februarie 2015

Capricii si frumuseti de Fagaras

In luna februarie, dupa o urcare interstelara venind dinspre Avrig, echipajul AK a aterizat la capricioasa planeta Fagaras, care ne primi cu ce are ea mai frumos (culmi principale si secundare inzapezite si semete), dar si cu un vant de mama-mama, pe sus. In schimb, in curtea cabanei Barcaciu era asa de bine si frumos! Zi de intins la soarele ce ne mangaia mamos, zi de baschet (echipa ' 70 contra echipa '80), de cladit oameni de zapada si de luat pranzul afara, in fata cabanei. Iar seara s-a lasat cu cantari.....frumoase cantari....
Ilustratii marca Adi, va punem la dispozitie acisilea:


 





miercuri, 4 februarie 2015

Restante din ianuarie - Prin cotloanele Builei (un scoc+brana)

De data asta, din seria "Macar una bucata tura/luna pe-acasa" va prezantez fotografiile lui Doru. 
Urcarea fu' pe un scoc (dupe unii Scocul Dudelor, dupe altii Scocul Mielului..... ), din capatul caruia, dupa ce dantelaram un pic stanga-dreapta (mai mult dreapta decat stanga), ne lasaram la cabana (evident, la Cheia), de unde-o porniram pe Brana. Brana Caprelor.....ca tot nu e voie iarna. :))))))))

Cam asa merse treaba: http://teodor-paunescu-photo.blogspot.ro/2015/02/buila-zona-vanturarita-ii.html

marți, 3 februarie 2015

Pe langa Gerea, la final de Gerar

Ieta ca ne porniram si-n ianuarie 2015. Kogayon Style. Ne gazduira prietenii nostri foarte dragi de la Buridava. Clubul Sportiv Montan Buridava. Din Ramnicu Valcea...bineinteles. :)

Aceasta ne fu' casuta pentr-o noapte, la final de ianuarie 2015.
 
 Si asta fu' ce bucura mult ochii nostri:

Frumosul Stogu'...still to come, impreuna cu prieteni dragi si pretiosi, bineinteles, care stiu si, mai ales, cunosc! :)))))
 

 Iar acisilea, Buila noastra cea de toate muncile...

 Mmmmm...acisilea e locul unde-ajunsei la ultima tura, adicalea mai in urma cu vreo doua saptamani.....cu prieteni pretiosi, bineinteles, nu asaaa de capul meu... :)))))
 Deja cu dor in suflet, ne-ndepartam de ea...

 Iar acestia fuseram noi...gasca vesela de oameni inimosi:

La revedere, casuta draga! Till we meet again.....
 


marți, 20 ianuarie 2015

La trecere....

Fotografiile care m-au incalzit cel mai mult dintre toate cele colectionate de ai nostri, Nico Marin si Adi, dar marea surpriza (in sensul ca sunt "lansate" totusi anul asta, nu peste vreo 2 ani...), pozele lui Tautan - toate cele pe care si le-a ales sa si le puna pe site: http://dantautan.ro/Piatra_Craiului/Pestera_Revelion2014/index.htm Deci semne bune anul are... :))))

Sfarsit de 2014, asa cum ni-l marturiseste Adi. Multumesc, Adi! :)

 
 
Un fabulos inceput de 2015, care sper sa anunte un an la fel! :) Multumesc. Nico! :)
 

luni, 5 ianuarie 2015

I believe I can touch the sky

Ma gandesc ca, daca M.C. a venit (intr-un fel...) si chiar a venit cu cateva zile mai devreme, inseamna ca am fost foaaaaarte cuminte anul trecut. :))))))) Ce mi-a adus? O Foarfeca Naratului pe-o vreme de spectacol si-un Basarab coborat intr-un mod diferit decat in randurile trecute.

Cateva fotografii (foooaaarte frumoase), acisilea la Doru pe blog: http://teodor-paunescu-photo.blogspot.ro/2014/12/pe-deasupra-vaii-oltului.html

luni, 24 noiembrie 2014

Dosu' Pamantului si-un pic de Radita-Manzu

Ma bucur sa aflu ca baietii de la Salvamont (cel de-acasa) dau cu vopsea peste vechile marcaje (sterse si ca vai de ele)! Poate ca vor/vom face la fel si cu acesta, pe care de vreo cativa ani m-am pornit sa-l reconstitui...desi...nu stiu cum se face de ajung numai iarma....sau cand bate iarna la usa! A! Da! Sperand ca, fara frunzis ne va fi mai clar....si vom ajunge si mai incolo, si mai incolo, cu fiecare cale batuta pan-acolo.
Ce ne-am zis, de data asta? Las' c-acu' nu ne mai deviaza nimic si poate ca vom reconstitui traseul vechiului marcaj (ce lega pe timpuri Comanca de Brezoi) si vom ajunge cat se  poate de aproape de Saua Tarsa (ca din Saua Tarsa pana in Brezoi, am facut cunostinta o data, mai demult, intr-o coborare de vara, dupa vreo doua reprize zdravene de ploaie)! Vezi sa nu...! :))))  
Si de data asta Radita-Manzu cu ale sale tancuri si vai-canioane fu' mai tentanta! Asa ca deviaram inc-o data la stanga, iar coborarea ne-a dus undeva in drumul principal ce trece prin rezervatie, destul de aproape de bifurcatia cu drumeagul ce urca pe Bacea (cat o urca.....c-am inteles nu se duce prea mult in amonte).
Dar macar, de data asta am ajuns la Dosul Pamantului, iar pana in Saua Jilistii mai aveam doar o aruncatura de bat! Din pacate, am constatat cu mare amaraciune ca in zona si-a facut aparitia inca un drum de exploatare! Unul, nou-nout, care anul trecut nu era...Of, Doamne, nu-i mai saturi o data? Pentru unii, oare nimic nu e prea mult?!
Poze nu avem prea multe....ca vremea fu' cum fu'....cu nori, care isi torceau fuioarele in fata noastra si nu se dadeau dusi de niciun fel....A reusit Doru cateva cadre foarte frumoase! Era si pacat, la cat misticism plutea in aer si-nvaluia padurea. Si pe noi.
Daca va vor placea, v-ati putea delecta cu mai multe fotografii de-ale lui. Blogul lui Doru e la mare cinste in lista mea de bloguri. :)





marți, 18 noiembrie 2014

Negoiu...once again

Tara Fagarasului ne-a primit cu un cer puzderie de stele, iar dimineata cu vreme insorita, dar dumnealui, Negoiu(l) s-a-nvaluit in mantia de nor ce dadea navala dinspre sud si n-a vreut sa ne arate ce-i sade la picioare. Cu toaate astea, sus am ajuns toti. Absolut toti! Pana la ultimul...Nu ne-a-ntors nici vantul rece si neprietenos care ne-a taiat calea in Caldarea Saratii, nici gheata de mai jos de Saua Cleopatra. Am mers atenti, cu grija si-am reusit. Bravo, noua! 
P.S. Ce se vede-n poza e un mix de kogayoni si decatlonieni (dintr-aceia care-au raspuns invitatiei lui Stoica).